wystawa

Wystawa w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki wyselekcjonowanych prac audiowizualnych i instalacji artystów z Polski i z zagranicy wpisujących się m.in. w takie dziedziny kreacji jak mapping, sztuka generatywna, interaktywna, DIY, net-art, wideo-art, sound-art, eksperymentalne formy filmowe, projekcjonizm, VJing, często wykraczając poza granice znanych dyscyplin.

11-12.10.2013

wernisaż: 10.10.2013 (czwartek) / 20:00

Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, Pl. Szczepański 3A, Kraków


Im Taborschatten :: instalacja audiowizualna :: Thomas Köner [Niemcy]
www.koener.de

Instalacja zawiera 3 projekcje wideo oparte na zeskanownych zdjęciach wybranych ikon z kolekcji Ikonenmuseum Recklinghausen. Twarze na oryginalnie nieruchomych obrazach ożywają i wodzą oczami za odwiedzającymi instalację.


Life needs internet :: wideo instalacja :: Jeroen van Loon [Holandia]
www.jeroenvanloon.com

Projekt oparty o ręcznie pisane listy dokumentujące kulturę cyfrową. Składa się z platformy online i instalacji wideo.Autor rozpoczął projekt w 2012 roku podróżując do miejsc prezentujacych ekstremalne przeciwieństwo naszego dostępu do sieci internetowej. Instalacja wideo przedstawia osiem ręcznie napisanych listów przez ludzi z całego świata – od dźungli w zachodniej Papui do miast takich jak Singapur czy Amsterdam. Każdy z listów opisuje jak internet wpłynął na życie autora. Razem tych 8 listów tworzy unikalny portret ewolucji naszej globalnej cyfryzacji i jej wpływu na różne kultury – od wpływu internetu na zerowym poziomie do stuprocentowego.
“I don’t know what internet is” Isajk, Obolma, West-Papua.
“Someone who doesn’t use a computer is missing out in life” Lily Rumba, Darjeeling, India.
“Digital information has made ‘modern man’ suffer from digital incontinence” Roos van Geffen, Amsterdam, The Netherlands.

Podczas wystawy dostępne będą arkusze z zapytaniem “Co czujesz w związku z rosnącą rolą komputera i internetu obecnie? Jak wpływa na twoje życie posiadanie lub brak komputera?” do wypełnienia przez odbiorców, które następnie zostaną włączone do projektu artysty.
Praca Life Needs Internet zostanie pokazana również w Warszawie na wystawie Kultura 2.0 (22.10- 06.11.2013) organizowanej przez Narodowy Instytut Audiowizualny – partnera P a t c h.


60 SECONDS SLOW :: Luma Launisch :: AT

Licht / Light ::instalacja audiowizualna 3D :: Bordos Laszlo Zsolt [Węgry]
bordos.eu

Międzygalaktyczna nawigacja na poziomie molekularnym, zarówno po oświetlonej, jak i po zacienionej stronie. Instalacja do odbioru z okularami 3D.


Very Reassuring Afterwards :: instalacja interaktywna oparta o mapping :: Martin Mayer [Niemcy] & Alida Sun [USA]

Instalacja świetlna typu site-specific, audio-reaktywna oparta o technikę mappingu.


Torch/ 17987162521 Meters in 1 minute :: projekcja :: Jesper Norda [Szwecja]
http://www.jespernorda.com

Praca konceptualna podejmująca temat fotonów światła, które podróżują w przestrzeni, ale nigdy w czasie. Wyprodukowany foton istnieje nieskończenie – wszechświat się starzeje, ale nie światło. Wideo zaczyna się białą klatką – mignięciem światła, a następnie licznik mierzy odległość jaką pokonuje światło w ciągu 24 godzin w czasie rzeczywistym. Licznik odmierza każdą sekundę. Medytacja poprzez czas, prędkość, światło, szerokość – nieskończoność.


Scinlines v 0.2:: instalacja :: Kiritan Flux [Niemcy] & Tlalit.SR [Izrael]
http://kiritanflux.de

Instalacja pokazuje z jaką łatwością umysł ludzki jest zdolny do interpretacji obrazu, który jest ograniczony w swym wymiarze do prostych linii, dopasowując bodziec do wspomnień i wyobrażeń i ostatecznie tworząc wyższy wymiar obrazu, a nawet wywołując emocje.


Fast Forward :: instalacja interaktywna :: Mauritius Seeger [Niemcy]
www.morishuz.com

Instalacja wideo reagująca na obecność człowieka oparta o zjawisko zagięcia czasu. Ruch widza powoduje krótkie zmiany w sekwencjach poklatkowych, ale tylko w miejscach, w których jest wykrywany ruch.


Arrow Things :: instalacja interaktywna Virtual Reality :: Magdalena Pińczyńska, Patrycja Ochman-Tarka and Elektro Moon Vision [Polska]

Instalacja interaktywna wykorzystająca Virtual Reality. W bryłach w formie cylindrów za pomocą urządzeń mobilnych typu tablet czy smartfon, odbiorca doświadcza kilku różnych rzeczywistości – może się przenieść w 4 różne wymiary czasoprzestrzenne: kosmos, głębia morska, miejska przetrzeń z lotu ptaka i wirtualny pejzaż.Praca badawcza typu work-in-progress.


Enaction 2013, screening  :: Carlotta Piccinini [Włochy]

Napięcie materialnej otchłani w ciągłej kompozycji i rekompozycji uruchomionej przez ciągłe poszukiwanie jej początków i pierwotnych celów. Poznawanie jest cechą, którą żyjący organizm rozwija w dynamicznych stosunkach poprzez adaptację do otoczenia. Formy stworzone przez Carlottę Piccinini pod okiem Luigi Mastandrea jednoczą w sposób dobitny doświadczenia głębokiego znaczenia przez relację, która pozwala opowiedzieć historię co jest materiałem a co jest życiem.


The Archetypture of Time – The Time of Interaction :: Concept & design: Marika Wata Asystent: Paulina Kraińska (Kokazone – Studio of Impossible Things & Visual Arts :: Collaboration: Jan Głowacki, Katarzyna Kosiniak, Anna Nowicka-Antosik, Krystyna Orędarz, Katarzyna Sroka [Polska]

Instalacja interaktywna wzorowana na książce “Archetyptura czasu” Andrzeja Głowackiego przenosi literaturę w wymiar przestrzeni publicznej. Wykorzystuje graficzny język QR kodów do czysto artystycznych, literackich celów. Zachęca odbiorców do pozostawienia spersonalizowanego śladu własnej obecności. Obiekt artystyczny zmienia się wraz z upływem czasu, pod wpływem interakcji. UWAGA: Będziesz potrzebował aplikacji do odczytywania QR kodów zainstalowanej na Twoim urządzeniu mobilnym (smartfonie lub tablecie), aby wejść w interakcję!


Nudoskop:: Instalacja :: Mateusz Pęk [Polska]

Nudoskop to instalacja, nawiązujaca do pierwszych mechanizmów projekcyjntych, gdzie to zdjęcia zestawione w pętle ilustrowały dynamiczny ruch zwierząt, czy ludzkie możliwości sportowe. Dla odmiany Mateusz Pęk na warsztat bierze nudę obecną w przestrzeni internetowego czatu. Według autora nuda stała się jedną z ważniejszych cech współczesnej kultury, w związku z tym zadaje pytanie, czy przestój i oczekiwanie mogą być równie inspirujące jak przyspieszenie i postęp?


przegląd wybranych prac audiowizualnych w formie projekcji wyświetlanych w specjalnej przestrzeni kinowej oraz w Paśmie Kontrolnym Bunkra Sztuki – OPEN CALL – zgłoś swój utwór audiowizualny tutaj..

Podgląd edycji 2012 tutaj!