media lab

1/ Graj w PureData – warsztaty programowania muzyki i interakcji dla młodzieży (16-20 lat)

25.10 | środa | 16:00-19:00
Sala konferencyjna Pawilonu Wyspiańskiego w Krakowie

Zamień myszkę i klawiaturę na narzędzia ekpresji i stwórz swoją własną kompozycję muzyczną. Podczas warsztatów nauczysz się podstawowej umiejętności kodowania w darmowym środowisku graficznego programowania PureData, zdobędziesz podstawową wiedzę o tworzeniu kompozycji muzycznej i stworzysz własny instrument elektroniczny, którym dodatkowo będziesz mógł sterować mimiką!
Uczestnicy poznają środowisko programowania graficznego Pure-Data od podstaw (open-source), w którym będą tworzyli nietypowe mechanizmy przetwarzania dźwięku. Warsztat obejmie również podstawowe zasady pracy z muzyką generatywną w Pure-Data. Efektem warsztatów są zaprogramowane przez uczestników instrumenty elektroniczne, które mogą później samodzielnie rozbudowywać. Techniki te są na tyle uniwersalne, że uczestnicy warsztatów będą mogli wykorzystać je w innych projektach i w innych środowiskach niż Pure-Data.

Prowadzący:
Popesz Csaba Lang – przykład twórcy, który dysponuje wieloma kompetencjami – od programowania, przez sztuki wizualne, po wiedzę muzyczną. Jako członek duetu artystycznego Elektro Moon Vision, od 12 lat programuje instalacje interaktywne, głównie w środowisku programowania graficznego PureData, w czym jest ekpertem. Poza działalnością artystyczną, uczy kreatywnego korzystania z narzędzi cyfrowych, programowania interakcji, projektowania projekcji i mappingu. Jego prace prezentowane były m.in. w MQ w Wiedniu, w Yokohamie, w Japonii, na Biennale Sztuki Mediów WRO ’11 i ’15, TADAEX w Teheranie czy PdCon w Nowym Jorku. Prowadził warsztaty i seminaria m.in. w Laboratorium Sztuki Cyfrowej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, na ASP w Krakowie, w Blekinge Tekniska Högskola w Szwecji i na New York University. /elektromoon.co.nr/

Warsztaty zorganizowane we współpracy z Fundacją CoderDojo. Sponsor T-Mobile.

2/ (Nie)bezpieczne dane w sieci. Jak tracimy kontrolę nad naszymi cyfrowymi śladami?

28.10 | sobota | 17:00-20:00
Sala konferencyjna Pawilonu Wyspiańskiego w Krakowie

Facebook posiada blisko 100 kategorii po których ocenia naszą wartość dla reklamodawców m.in. czy spodziewamy się dziecka, ile szacunkowo warte są nasze nieruchomości lub czy interesują nas leki na ból lub przeciwdepresyjne. Czujniki w jakie wyposażone są nasze smartphone i to jak blisko są z nami cały czas sprawiają, że jest to skuteczniejsze narzędzie wykrywania niektórych chorób niż diagnozy lekarzy.
Jak generujemy dane, kto je zbiera, jak i kiedy warto je zabezpieczać? Podczas warsztatu porozmawiamy o tym jak działa codzienny obieg danych wokół nas, jakie są związane z nim zagrożenia oraz jakie mamy możliwości odzyskiwania nad nim kontroli. Na warsztat warto zabrać laptopa i/lub smartphone.

Prowadzący:
Kamil Śliwowski – trener i animator edukacji medialnej, specjalizuje się w wykorzystaniu nowych technologii w edukacji, zwłaszcza w kontekście prawa autorskiego oraz ochrony prywatności. Na codzień współpracuje z fundacją Katalyst Education, Koalicją Otwartej Edukacji, Fundacją Panoptykon i Creative Commons Polska. Autor gry edukacyjnej o prywatności w sieci “Trzęsienie danych”.

3/ The Timeline – praca z danymi i ich wizualizacja

26.10 | czwartek | 13:30 – 15:00
Sala Ingardena, Małopolski Ogród Sztuki
Prowadzący: Doron Goldfarb, Ina Zwerger | Technopolitics

Doron Goldfarb i Ina Zwerger – członkowie austriackiej platformy badawczej Technopolitics, przedstawią projekt Timeline i opowiedzą o swoich doświadczeniach w pracy z danymi i ich wizualizacją.
Spotkanie będzie kontynuowane w formie warsztatów akademickich we współpracy z Wydziałem Architektury Wnętrz ASP w Krakowie i dotyczyć będzie projektowania informacji w przestrzeni publicznej.