noc AV

AV noc

AV NOC I

09.10.2015 (piątek) Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
20:00


MORPHEME A/V – Electric Indigo, Thomas Wagensommerer [AT]
Audiowizualna odyseja i imaginacyjny mikrokosmos oparty o dźwięki pochodzące z dziewięciosekundowego nagrania frazy Sadie Plant zarejestrowanego podczas panelu ‘dźwięk, gender, technologia’ CTM 2014: ”To let noise into the system is a kind of fine art in both cybernetic terms and in terms of making music, too.”. Tekst źródłowy zostaje rozbity i ponownie złożony na dźwiękowym, muzycznym, lingwistycznym oraz graficznym poziomie. Jak wyjaśnia Susanne : “Każdy znak posiada trójwymiarowy obraz i te obrazy są zdekonstruowane i ponownie złożone. Aby to osiągnąć, oboje używamy różnych aplikacji FFT. Ja raczej pracuję na granulatorze II Roberta [Henke] [Max patch – that’s free for Ableton Live / Max for Live]. Gdy występujemy na żywo, Thomas otrzymuje ode mnie sygnał audio i powstałe struktury wizualne i dżwiękowe kolerują ze sobą.”
Performance premierowo prezentowany był podczas CTM 2015 w Berlinie.

Projekt organizowany we współpracy z Austriackim Forum Kultury w Warszawie.


CELLULAR SYNTHESIS (synteza komórkowa)- Paweł Janicki [PL]

Projekt ten jest czymś pomiędzy autorską technologią syntezy i narzędziem kompozytorskim (premierowe wykonanie utworów opartych o cellular synthesis miało miejsce podczas festiwalu Vox Electronica w 2014 r. we Lwowie). Polega na zastosowaniu automatu komórkowego o odpowiednio ustalonych regułach do dynamicznej kontroli syntezy addytywnej. Umożliwia intuicyjną kontrolę i modyfikowanie – również w czasie rzeczywistym – dużej ilości parametrów toru syntezy addytywnej. Cellular synthesis, dość trudno przydzielić do którejkolwiek tradycyjnie rozumianej formy wypowiedzi artystycznej – jest zarazem pracą samą w sobie, opisem procesu twórczego oraz algorytmem i jego implementacją w formie konkretnej technologii.
Projekt jest w dużej mierze inspirowany książką “A New Kind of Science” Stevena Wolframa, który studiował zachowanie automatów komórkowych (głównie jednowymiarowych) formułując szereg obserwacji i wskazując potencjalne aplikacje. Automat komórkowy jest zbudowany w oparciu o n-wymiarową matrycę komórek, które mogą przybierać skończoną liczbę stanów. Dla każdej komórki definiowany jest zbiór komórek określanych jako sąsiednie, a każda komórka zmienia swój stan w zależności od stanów swoich sąsiadów. Historia badań nad automatami komórkowymi jest dość ciekawa i sięga lat 40-tych XX w. i prac Stanisława Ulama i Johna von Neumanna w Los Alamos National Laboratory (tym samym, w którym skonstruowano pierwszą bombę atomową). Kolejne ważne nazwisko, to John Conway, autor najlepiej znanego chyba dwuwymiarowego automatu komórkowego game of life.


DIMENSION N – Alba Corral [ES], Dariusz Makaruk [PL]

Premierowy projekt audiowizualny, stworzony w wyniku spotkania dwóch osobowości: Alby Corral – artystki wizualnej z Barcelony łączącej systemy generatywne z improwizowanymi technikami rysunkowymi, współpracującej dotychczas m.in. z Jonem Hopkinsem, czy Jacaszkiem oraz Dariusza Makaruka – producenta muzycznego i muzyka, mającego na koncie współpracę m.in. z Michałem Urbaniakiem czy Tomaszem Stańko. Rezultatem tego spotkania jest fascynujące zderzenie dwóch wrażliwości artystycznych na drodze wielowymiarowego performance’u audiowizualnego tworzonego na oczach widzów.

DUST IN THE WIND – Daan Kars, TrevorReekers, Frank Los, Bram Snijders [NL]

Audiowizualny performance stworzony przez Daana Karsa. Trevor Reekers, Frank Los i Bram Snijders, w zespole z Daanem tworzą płynne i harmonijne audiowizualne widowisko przerywane trzaskami i błyskami.
Gdy wieje wiatr, kawałki każdego z nas zostają porwane i unoszą się na wietrze. Jako atomy docieramy do gwiazd, jesteśmy stworzeni z gwiezdnego pyłu. Zmieniając postać przemieszczamy się w czasie i przestrzeni.

/ Bilety 10 zł dostępne w kasie muzeum i online w EKOBILET

AV NOC II

10.10.2015 (sobota) Forum Przestrzenie
/ we współpracy z RADAR

LEE GAMBLE (UIQ/ PAN) [UK]
OLIVIA (Chrono Bross/Radar) [PL]
KINZO (Chrono Bross/Radar) [PL]
CHINO live  (Radar/Recognition) [PL]
AARPS live (Biuro dźwięku) [PL]

VJ JD_VIDEO [PL]
VJ DNKRS [NL]
VJ PIXELSCHUBSER [DE]
VJ BANKOK [PL]
VJ AIKIA [IT]