artyści


Thomas Köner [Niemcy]
www.koener.de

Jest artystą multimedialnym łączącym wizualne i dźwiękowe doświadczenia. Pracował między innymi jako dźwiękowiec i członek zespołu Porter Ricks. Uczęszczał do szkoły muzycznej w Dortmundzie oraz studiował muzykę elektroniczną w CEM- Studio w Arnhem. Do 1994 roku pracował w branży filmowej jako inżynier dźwięku. Tworzy instalacje wideo oraz zajmuje się fotografią. Współpracował m.in. Jürgenem Reble – twórcą filmowym oraz The Live Performace Achemie (1992). Komponuje muzykię filmową m.in. wykorzystywaną do akompaniowania niemych filmów dla paryskich muzeów (takich jak Louvre czy Musée d’Orsay).


Jeroen van Loon [Holandia]
www.jeroenvanloon.com

Jeroen van Loon ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Utreht w 2010 roku. Jego praca dyplomowa „From Digital To Analog” została okrzyknięta przez magazyn Bright jako jeden z najbardziej innowacyjnych projektów roku 2010. Projekty Jeroen van Loon’a są skrzyżowaniem techniki i współczesnej kultury. Jego fascynacja skupia się na wpływie (bądź jego braku) technologii cyfrowej na społeczeństwo. W swoich pracach dokumentuje i jednocześnie wizualizuje cyfrową kulturę, zarówno online jak i offline. Życie potrzebuje internetu, jest on projektem który zbiera ręcznie napisane teksty by dokumentować cyfrową kulturę. To jak myślimy o technice mówi dużo o naszym miejscu w czasie. Przez utrwalanie tych danych internet staje się źródłem archiwalnych informacji o kulturze cyfrowej.


Peter Kirn [USA/Niemcy]
pkirn.com

Kompozytor muzyki elektronicznej oraz VJ urodzony w USA, mieszkający w Berlinie. Twórca i redaktor stron createdigitalmusic.com i createdigitalmotion.com oraz współproducent syntezatora open-source MeeBlip, autor technologii i kreacji (Macworld, Keyboard, Wax Poetics, Computer Music, Make, Popular Science). Jego prace były prezentowane m.in. podczas wydarzeń Frequency Festival (Lincoln, UK) CommuniKey Festival (Boulder, CO), Devotion Gallery (New York), In/Out Festival (New York), InterAccess Gallery (Toronto), Dance Theater Workshop (New York), Boston CyberArts Festival Ideas in Motion (Boston, MA), FEED Soundspace (Berlin), LEAP Gallery (Berlin), Stereoluxe (Nantes, FR), Frequency Festival (Lincoln, UK), LPM (Rome, IT).


László Zsolt Bordos [Węgry]
bordos.eu

Bordos.ArtWorks jest pseudonimem artysty obrazowania trójwymiarowego -László Zsolt Bordos- pochodzącego z Budapesztu. Zaczął jako VJ, występując w klubach Budapesztu, w roku 2000. Studiował na węgierskiej Akademii Sztuk Pięknych w Budapeszcie oraz na MediaLab UIAH (Uniwersytet Sztuki i Projektu) w Helsinkach. Z czasem jego imię jako artysty przekształciło się w znaną firmę : Bordos.ArtWorks – firma która stworzyła pierwsze animacje 3D o wysokiej rozdzielczości. Od 2006 roku pracuje wraz ze swoim głównym partnerem Ivó Kovács’em i gronem zapraszanych artystów nad panoramicznymi projekcjami wysokiej rozdzielczości. Dziś, Bordos.ArtWorks i zaproszeni Artyści są uznawani za wybitnych przedstawicieli video mappingu na całym świecie.


Mauritius Seeger [Niemcy]
www.morishuz.com

interaktywny programista, artysta wideo i fotografii, realizuje pokazy wideo na żywo oraz sztukę interaktywną. Aktualnie w swoich pracach skupia się w szczególności na oświetleniu i projekcjach.


Rodrigo Guzman Cazares aka Abduct [Meksyk]

Jego praca skupia się na: stworzeniu interaktywnych interfejsów, eksperymentowaniu z dźwiękiem i formach audiowizualnych, animacji 3D i 2D. Nagradzany m.in. na
Vj Torna LPM 2013 w Rzymie (1. miejsce) i VideoZone 2013 w Jaworznie (1. miejsce).


Martin Boverhof [Holandia]


Martin Mayer [Niemcy]

www.sinsynplus.de

Martin Mayer urodził się w Altötting, Niemcy w 1976. Obecnie mieszka i pracuje w Monachium. Studiował konceptualną sztukę medialną przy Akademie der Bildenden Künste München i Staatlichen Hochschule für Gestaltung Karlsruhe.Jako VJ, pracuje pod pseudonimem sinsynplus. Jest współzałożycielem shado sinfusion synkretistem i kopffuessler.org. Razem z fotografem Quirin Empl zakłada multimedialny duet sztuki mayer+empl. Od 2010 pracuje jako artysta skupiający się na cyfrowych środkach przekazu.
Wybrane Wystawy: 700IS Reindeerland, Egilsstaðir, Island (2010), node.london – ()RE|BOOT, , London (2008), lab.30, Augsburg (2007), International Digital Film Festival Kinofest, Bukarest (2007), Pomp, Kunstverein Ingolstadt (2006)


Alida Sun [USA]
alidasun.tumblr.com

Jest artystką i projektantką wzornictwa przemysłowego zamieszkałą na stałe w Nowym Jorku. Jej praca obejmuje badanie materiału. Ukończyła RISD.

Anne Gentenaar / VJ illuminator [Holandia]
annegentenaar.nl

Motion Graphic Designer, wykładowca i VJ tworząc wizuale na specjalne wydarzenia, koncerty i noce klubowe. Uwielbia projekty interdyscyplinarne, gdzie może współpracować z innymi artystami wizualnymi, muzykami czy tancerzami. Jest zaangażowana w fundację Radio Kootwijk Live, z którą opracowuje koncerty muzyki klasycznej, tworzy wizualne performance’y odkrywając nowe formy interakcji i sposoby dotarcia do publiczności. Specjalizuje się w efektach wizualnych, posiada doświadczenie w sferze concept design, motion graphic design i post-produkcji z użyciem ekranów 3D bez potrzeby używania okularów 3D.


Kiritan Flux [Niemcy] + Tlalit.SR [Izrael]
www.kiritanflux.de

www.tlalit.com

Badacz i odkrywca szeroko zakrojonych obszarów estetyki pomiędzy wizualizacjami tworzonymi na żywo a sztuką mediów. Eksperymentuje z tkanką wideo tworzonego na żywo od późnych lat 90-tych, w Berlinie aktywny VJ’sko od 2004r. Jeden z założycieli VisualBerlin – stowarzyszenia dedykowanego sztuce wideo, zawsze dążący do współpracy artystów przy kolektywnych projektach i zorientowany na rozwój sztuki live-visuals w nowym kierunku i innego spojrzenia. Poza kreacją w zakresie sztuki wideo, Flux zarabia na życie jako manadżer kultury, web-developer, projektant grafiki i video-animator w berlińskim bureau kopiloten.


Carlotta Piccini [Włochy]
http://vimeo.com/user4732797

Z wykształcenia fotograf i reżyser, pracuje równolegle w wielu obszarach poruszając się pomiędzy VJingiem, sztuką wideo i filmem dokumentalnym. Vjing jest ściśle związany z jej pracą filmowca i artysty wideo i stał się polem do ciągłych eksperymentów pozwalając jej rozwinąć nowy język narracji i stylistyczny kod. Jako VJ pracowała z dużymi nazwiskami międzynarodowej sceny muzyki elektronicznej jak Jeff Mills, Carl Craig, Miss Kittin, 2ManyDJs, Ricardo Villalobos, Laurent Garnier, Jon Hopkins and Thomas Fehlmann. Program Manager Live Performers Meeting w Rzymie.


Sergio Omnidrive [Włochy]
soundcloud.com/omnidrive

DJ, ewoluował od londyńskiego acid house w kierunku niemieckiego trance i angielskiego techno, typowego dla poł. lat 90-tych, poprzez rave parties do klubów, swoją muzyczną selekcję ubrał w subtelny house, french touch, perkusyjne rytmy, głebokie dźwięki kanadyjskiego i amerykańskiego west coast dub house. Jego zbiór winyli został wzbogacony również o porządane na północnoeuropejskich parkietach nurty new electro/acid. Stage Manager Live Performers Meeting w Rzymie.


Luma.Launisch [sound:frame :: A]

www.lumalaunisch.com


Emilia Gumańska / VJ Emiko [Polska]

Wrocławska producentka wideo, vj, fotograf. Podczas 10. edycji Live Performance Meeting 2011 zajeła 1. miejsce w międzynarodowym konkursie vj’skim VJ Torna Championship. W setach vj’skich wykorzystuje wyłącznie autorskie produkcje wideo. Główną rolę odgrywa w nich ludzkie ciało – jako medium stanów emocjonalnych. W projektach wideo często eksperymentuje ze światłem oraz elementami scenografii, nadając im funkcje symboli. Przez półtora roku współpracowała z Polskim Radiem, tworząc oprawę wizualną w ramach audycji muzycznych w telewizyjnym projekcie Polskiego Radia”Czwórka na Wizji” Wizualne hipnozy EMIKO można oglądać zarówno w przestrzeniach klubowych, festiwalowych, galeriach sztuki, w formie rozbudowanych projektów audiowizualnych, vj’setów oraz klipów.
Emiko udzielała się VJ’sko oraz w formie projektow audiowizualnych m. in. podczas : Scope Sessions Berlin VJ FEST Istambuł Freemote Festival [Utrecht /Holandia] LPM Live Performance Meeting /Rzym + Mińsk/ Electrode Festival 2012 Rzym Visual Berlin Festival Audioriver 2011/ 2012 Era Nowe Horyzonty Festival Nowa Muzyka.


IM2 [Polska]
http://im2.mobi/

(I’m too), warszawski duet, określa siebie mianem m u l t i m e d i a l n e j h e r m a f r o d y t y. Szczytowe osiągnięcie mr.i & moony w temacie partnerstwa obojga płci. Muzyka i Obraz, On i Ona, Yin i Yang – niczym uzupełniające się wzajemnie siły w przestrzeni multimediów.

IM2 tworzy muzykę elektroniczną, jednocześnie nie odwraca się od swoich korzeni, które sięgają znacznie głębiej. mr.i & moony to dzieci punka, lecz przyznają się również do takich inspiracji jak Dead Can Dance, Cocteau Twins, ale również mroczniejszych brzmień spod znaku Bauhaus i Joy Division. Pod pseudonimem moony kryje się artystka multimedialna. Na początku artystycznej drogi było malarstwo, teraz narzędziami pracy twórczej są myszka i tablet. Grafika, animacja, fotografia cyfrowa to zdigitalizowany świat moony, w którym miksuje owe pojęcia z wrodzoną lekkością. Ruchome obrazy, stanowiące integralną część scenicznych występów – wprowadzają publiczność w w i z y j n y świat IM2. Ich występy to prawdziwe electro shows, przepełnione ekspresją ruchu, charyzmatycznego i żywiołowego wokalu mr.i’a oraz kolorowych, miksowanych na żywo wizuali moony. Na scenie nie da się ukryć ich temperamentów, uwielbiają przyciągać uwagę i czuć ekscytację publiki.


Weronika M. Lewandowska [Polska]
http:// www.weronika-lewandowska.tumblr.com/

Jej melodyczne, słowiańskie wiersze są ponad barierami języka. W 2006 roku udowodniła to na International Slam!Revue w Berlinie. Od tamtej pory można było ją usłyszeć podczas wielu wydarzeń poetyckich i slamowych zarówno w Polsce, jak i zagranicą ( ORDSPRAK Uppsala International Poetry Festival 2013, LPM Mex 2013, “Wiersze w Metrze” 2011, Reims Slam d’Europe 2011, European Slam Meeting Berlin 2009).

Weronika współpracuje z warszawskim projektem audiowizualnym plan.kton (muzyka Kordian Piwowarski, oprawa wizualna Błażej Górnicki), a także z VJami, tancerzami i aktorami. Ostatnio brała udział w międzynarodowym projekcie teatralnym “Syntax Error” we współpracy z Amy Everhart i Teater Kurage w Goteborgu (premiera spektaklu kwiecień 2013).


Jesper Norda [Szwecja]
www.jespernorda.com

Ma za sobą przeszłość muzyczną, w połowie drogi do rozpoczęcia kariery kompozytora zmienił zainteresowania na sztukę wizualną. W 2002 roku ukończył Konsthögskolan Valand in Gothenburg. Od tego czasu pracuje zarówno z muzyką jak i ze sztuką wizualną. W swojej twórczości odnosi się do prostych przestrzennych form stworzonych z przedmiotów, tekstu albo światła, czasami inspirowanych kulturą masową a czasami łączonych z osobistymi doświadczeniami.


Partycja Ochman-Tarka [Polska]

Architekt wnętrz,nauczyciel akademicki (ASP w Krakowie), jako absolwentka Wydz. Arch. Wnętrz w Krakowie z wielką pasją oddaje się nauczaniu metodologii projektowania. Tworzy, kreuje i zapisuje przestrzeń wokół siebie tworząc multidyscyplinarne projekty wnętrz, ekspozycji, mebli i opracowując grafikę do książek. Prowadzi badania w obszarze metod projektowych w ramach otwartego przewodu doktorskiego.


Magdalena Pińczyńska [Polska]

Dyplom na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Tytuł doktora sztuk plastycznych na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. 0d 2008 roku pracownik dydaktyczny na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie; obecnie prowadzi Pracownię Projektowania Mebli i Elementów Wyposażenia Wnętrz. Zajmuje się projektowaniem multidyscyplinarnie – począwszy od architektury wnętrz, przez scenografię, na grafice użytkowej i instalacjach interaktywnych kończąc.


Elektro Moon Vision [Polska]
elektromoon.co.nr

Polsko-węgierski duet artystów wizualnych, powstał w Budapeszcie w 2004 roku. W ich portfolio znajdują się projekty multimedialne związane z nurtem szeroko pojętego video-artu realizowane w formie widowisk wizualnych, performance’u audiowizualnego, interaktywnych instalacji wideo, wielkoformatowych projekcji multimedialnych, w tym mappingu przestrzennego czy projekcji wideo w spektaklach teatralnych ( Teatr Stary w Krakowie). Ich prace prezentowane były m.in. w galerii Salon Projektionist i MuseumsQuartier w Wiedniu, w galerii Akarenga Soko w Yokohama, w Japonii oraz na Międzynarodowym Biennale Sztuki Mediów WRO 2011. Praca audiowizualna NZ/X została nagrodzona w konkursieChoping Narodowej Galerii Sztuki Zachęta i WEF oraz podczas festiwalu ArtMuse w Bocholt, w Niemczech. Zapraszani są na międzynarodowe festiwale prezentujące nowe sztuki wizualne takie jak ArtMuse, sound:frame w Wiedniu, Cinema Total w Berlinie czy VJ Fest w Stambule, a w Polsce gościli m.in. na festiwalu sztuki digitalnej Digital_ia, FreeForm Festival,Selector czy Narracje::Instalacje i interwencje w przestrzeni publicznej w Gdańsku. Są stypendystami programu Artist-in-Residence w MuseumsQuartier w Wiedniu.VJsko realizowali obraz m.in. dla Goldie (UK), DJ Krust (UK), Agoria (FR), Ben Klock (DE), DJ Surgeon (DE), Pendulum (AUS), Tricky (UK), Cristian Vogel (CHI). Współpracują m.in. z Instytutem Technologii Blekinge w Szwecji.


Marika Wata [Polska]
cyberempathy.com

Projektantka i artystka wizualna. Dyrektor kreatywny w CyberEmpathy. Doktorantka zajmuje się badaniem kultury i designu. Główny projektant w Kokazone – Studio Rzeczy Niemożliwych & sztuk wizualnych. Prowadzi multidyscyplinarne badania w obszarze „nowoczesnego czytelnictwa“ i rzeczywistości rozszerzonej. W codziennym życiu kipi energią i wiadomo powszechnie, że jej optymizm jest zaraźliwy.


Mateusz Pęk [Polska]

“Jest jednym z pierwszych artystów w Polsce, który bada wpływ platform internetowych, gier i programów komputerowych na kształtowanie się kondycji współczesnego człowieka. W swoich pracach wykorzystuje napięcie, jakie tworzy się między dwoma jakościami: ludzkim i mechanicznym, namacalnym i wirtualnym, organicznym i sztucznym.”

dr Katarzyna Prajzner