2015

4. edycja międzynarodowego festiwalu sztuki cyfrowej PATCHlab – 6 – 11 października 2015

​Patchlab to wydarzenie dedykowane nowej sztuce audiowizualnej, tworzonej przy wsparciu nowych technologii ​. ​Poprzednia edycja dedykowana była interaktywności. Analiza danych, inteligentna elektronika, współistnienie przestrzeni elektronicznej i fizycznej w działaniach performatywnych – to zagadnienia, które b​yły w centrum zainteresowania podczas ​4. edycji festiwalu. W programie ​były ​instalacje w Bunkrze Sztuki, Muzeum Sztuki i Techniki Manggha oraz w Galerii i!, spektakl interaktywny, spotkania z artystami, warsztaty, performance-y i live act-y audiowizualne oraz DJ/VJ sety.

Belgijski label ANTIVJ, grupa Stratofyzika z Berlina, warszawski kolektyw PanGenerator to artyści, którzy w przestrzeniach galerii Bunkier Sztuki, Muzeum Sztuki i Techniki Manggha oraz w Galerii i! zaprezent​owali swoje prace w trakcie kolejnej – czwartej już edycji międzynarodowego festiwalu sztuki cyfrowej P​atchlab​. Performance’y, live act-y i DJ/VJ sety w Forum Przestrzenie zapewnią zaproszeni goście z Niemiec, USA, Austrii, Włoch, Hiszpanii, Holandii, Belgii, Węgier, Meksyku, Polski i Wielkiej Brytanii.

Wśród prac łączących techniki projekcji, mappingu, grafiki i muzyki generatywnej, kodowania, programowania urządzeń i druku 3D zobaczyć można​ było​ m.in. filozoficzną instalację Mécaniques Discursives sławnego belgijskiego labelu ANTIVJ, kinetyczną instalację Echoooooooo warszawskiego kolektywu PanGenerator, trójwymiarową instalację-rzeźbę odzwierciedlającą wzór matematyczny ucznia samego Ernő Rubika, spektakl interaktywny Thaeta berlińskiej grupy Stratofyzika oparty na symbiozie tańca współczesnego z dźwiękiem i obrazem oraz projekt audiowizualny Morpheme, prezentowany premierowo podczas CTM 2015 w Berlinie, realizowany na żywo przez wiedeńską producentkę Electric Indigo w duecie z Thomasem Wagensommererem. Gwiazdą drugiej AV NOCY organizowanej we współpracy z kolektywem Radar​ był brytyjski producent i DJ Lee Gamble.

Tradycyjnie artyści poprowadz​ili​ również warsztaty praktyczne.​ ​W ubiegłym roku koncentrowaliśmy się na technikaliach, które kryją się za nieraz zdumiewającymi projektami pokazywanymi na festiwalu. W tym roku skupi​liśmy​ się na druku 3D i wspólnych strategiach sztuk wizualnych i kompozycji muzycznej. Festiwal zwieńcz​yły​ dwie AV Noce, czyli performance’y i live act-y audiowizualne w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha oraz DJ/VJ sety w Forum Przestrzenie – ucztę audiowizualną zapewni​li​ zaproszeni artyści z Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Holandii, Polski i Wielkiej Brytanii.