artyści


Yannick Jacquet aka Legoman / ANTIVJ [BE]

www.legoman.net

Z wykształcenia projektant graficzny, swoje działania skupia na pracy z ruchomym obrazem i technikami projekcyjnymi. Mieszka i pracuje w Brukseli. Jego prace charakteryzuje wychodzenie poza tradycyjne ramy projekcji i umieszczanie obrazu wideo w otwartej przestrzeni. Jego prace przybierają formę audiowizualnych instalacji, performansu oraz scenografii, a inspiracją niejednokrotnie są zagadnienia związane z architekturą.W 2006 roku wraz z Joanie Lemercier, Olivier Ratsi i Romain Tardy założył label Antivj, którego działania od początku skupiały się na użyciu światła projekcji i jego wpływie na naszą percepcję. Świadomie rezygnując ze standardowych ustawień i technik projekcyjnych, artyści Antivj analizują immersywne formy instalacji, tym samym dostarczając odbiorcom pobudzających zmysły doświadczeń.

W portfolio grupy Antivj znajdują się tak spektakularne projekty jak mapping budynku Opery w Sydney, Centrum Pompidou w Paryżu czy New Songdo City w Południowej Korei. Label Antivj współtworzą również Thomas Vaquié, Simon Geilfus oraz Nicolas Boritch.



Fred Penelle [BE]

www.penelle.be

Ilustrator, laureat nagrody Art Contest (2007). Cytując La Libre Belgique: “ Tworzy i umiejscawia na ścianie ławicę bohaterów i obiektów, które mieszają raz figlarnie, innym razem zupełnie na poważnie – czasy, epoki, rysunek, malarstwo, czerń, kolor, stare wizerunki i wiele innych aspektów, aby opowiedzieć nie jedną, lecz tysiące zawiłych historii, w których każdy odnajdzie swoją własną – w zależności od wyobraźni, dotychczasowych przeżyć, marzeń i obaw. Tak różnorodna aranżacja, zdumiewająco spójna w swym linearnym dziwactwie, ujawnia zaskakujący portret świata, który zdaje się znajomy zarazem. Aranżacja ta, żartobliwa, zabawna, pomysłowa, czasem groźna i dramatyczna, stale sprawia wrażenie, iż równie dobrze mogła by być komedią graną przez aktorów bardzo podobnych do każdego z nas.”



Electric Indigo [AT]

 www.indigo-inc.at

DJ, kompozytorka, producentka muzyczna z Wiednia, rezydująca również w Berlinie. Dotychczas wystąpiła w 38 państwach w Europie, Azji i obu Amerykach. Obecnie kursuje pomiędzy Wiedniem a Berlinem. Jej pseudonim oznacza inteligentną i dystyngowaną interpretację techno i muzyki elektronicznej. DJ-sety Electric Indigo charakteryzują się szeroką różnorodnością, przejrzystą wizją i głębią, która płynie z dojrzałego rozumienia muzyki oraz sztuki DJ-ingu. Jako kompozytor i muzyk, kreuje muzykę dla przestrzeni koncertowych, klubów, instalacji dźwiękowych. Okazjonalnie tworzy także na potrzeby sztuk teatralnych i filmów krótkometrażowych. W swoich kompozycjach i performansach na żywo, Electric Indigo kładzie duży nacisk na przestrzenno-czasowe rozmieszczenie subtelnie opracowanych dźwięków i struktur, często generowanych z nagrań mowy.

Jest laureatką nagrody ‘Outstanding Artist Award’ austriackiego Ministerstwa Edukacji, Sztuki i Kultury (2012) oraz nagrody Prix Ars Electronica za stworzenie female:pressure – musicians and visual artists in electronic music and digital arts who identify as women (2009).



Thomas Wagensommerer [AT]

www.wagensommerer.at

Mieszka i pracuje w Wiedniu. Absolwent technologii cyfrowych mediów na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w St. Poelten, filozofii na Uniwersytecie Wiedeńskim, sztuki interdyscyplinarnej na Uniwersytecie Sztuki Użytkowej w Wiedniu. Pracuje jako artysta medialny, muzyk i teoretyk przy realizacjach instalacyjnych i przedstawieniach. Swoje dzieła prezentował między innymi na Ars Electronica Festival, MAK Wien, CTM Berlin, Triennale Museum Milano, Festival des Cinémas Différents Paris, Festival de vidéomusique de Montréal. Wykładowca kierunku mediów eksperymentalnych na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w St. Poelten.



Lee Gamble [UK]

www.cyrk.org

Pochodzący z Birmingham, a obecnie mieszkajacy w Londynie Lee Gamble to producent, dj, założyciel kolektywu CYRK oraz od niedawna właściciel wytwórni płytowej UIQ. Karierę zaczynał jako DJ w pirackim radiu, później zafascynował się radykalnymi eksperymentami z dźwiękiem generowanym przez komputer, co wpłynęło na jego nowatorskie podejście do produkcji muzyki klubowej. Największą popularność przyniosły mu wydawnictwa dla wytwórni PAN – w 2012 roku album „Diversions 1994-1996”, który był swego rodzaju dekonstrukcją jungle i techno oraz “Dutch Tvashar Plumes”, który został wybrany przez Fact Magazine najlepszym brytyjskim albumem w Alternative Brit Awards 2013. Rok 2014 również należał do Lee — wydał świetnie przyjętą epkę „Kuang” oraz album „Koch”. Koncertował na czterech kontynentach, grając na żywo halucynogenny pokaz A/V z Dave’em Gaskarth’em oraz dj sety, często b2b z Ron’em Morelli..



Alba Corral [ES]

www.albagcorral.com

Artystka wizualna, mieszka i pracuje w Barcelonie. Absolwentka inżynierii komputerowej, przez ostatnią dekadę jej twórczość była ściśle związana z kodowaniem i sztuką generatywną. Swoje prace prezentuje w formie live performance, wideo-artu i instalacji, eksplorując abstrakcyjne formy narracji i wykazując się wrażliwością oraz dobrym wyczuciem koloru. Poprzez łączenie systemów generatywnych z improwizowanymi technikami rysunkowymi, jej język cyfrowy staje się organiczny, kreujący fascynujące, hipnotyzujące krajobrazy. Jest znana ze swoich zapierających dech w piersiach performansów audiowizualnych prowadzonych na żywo we współpracy z muzykami, integrując kodowanie w czasie rzeczywistym (real-time coding) z rysunkiem. Występowała z takimi wybitnymi artystami-muzykami jak Jon Hopkins, Miguel Marin (aka Arbol), Fibla, Stendhal Syndrome i Jacaszek. Jej prace były wystawiane na festiwalach i eventach włącznie z takimi jak Future Everything, Alpha-ville Festival, Sonar Primavera Sound i LEV.



László Zsolt Bordos [HU]

www.bordos.eu

Artysta obrazowania trójwymiarowego pochodzący z Budapesztu. Zaczął jako VJ w roku 2000. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Budapeszcie oraz na MediaLab UIAH (Uniwersytet Sztuki i Projektu) w Helsinkach. Z czasem jego imię jako artysty przekształciło się w Bordos.ArtWorks – pracownię, która stworzyła pierwsze animacje 3D o wysokiej rozdzielczości. Od 2006 roku pracuje wraz z gronem zapraszanych artystów nad panoramicznymi projekcjami wysokiej rozdzielczości. Dziś, Bordos.ArtWorks & Artists są uznawani za wybitnych przedstawicieli video mappingu na całym świecie.



DaanKars

Daan Kars aka DKRN [NL]

www.dnkrs.net

Artysta wizualny, programista z wiedzą antropologiczną, eksplorujący nowe znaczenia w technikach narracyjnych. Połączenie estetyki wizualnej z opowiadaniem i designem przestrzennym doprowadziło go do kultury VJskiej, sztuki instalacji, filmu i projektowania przestrzennego. Przestrzeń i czas zajmują kluczowe miejsce w jego pracach. Współtwórca kolektywów Lichtdichters, MAU oraz członek teamu Born Digital.



Frank Los [NL]

www.soundcloud.com/frenquency

W jego muzyce wyraźnie słyszalne są wpływy współczesnych gatunków takich jak Bass Music, Juke/Footwork, Ghettohouse, 808’s, Grime, Booty and Future Beats. W lutym 2015 wydał EPkę “Greyscale” w wytwórni Saturate Records w Hamburgu. W ciągu ostatnich dwóch lat wydał łącznie 3 mini-albumy oraz kilkanaście utworów w takich wytwórniach jak australijska Never Slept, londyńska Dred Collective czy Basserk Recordings w Amsterdamie. Debiutancka EPka “Me On Power” i późniejsze wydanie “Ready to Rumble” zwróciło dużą uwagę krajowej i międzynarodowej sceny na jego osobę. Trzeci album “Time of Change” wydaje się kończyć cykl poprzez dodanie do niego jeszcze bardziej imponujących elementów. Prace Frequency zdobyły uznanie wielu lokalnych i międzynarodowych artystów min. Throwing Snow, Desto, Krampfhaft, Traxman, Chrissy Murderbot, Breach (Ben Westbeech), Sam Binga, Branko, Bleep Bloop, Mad Zach, Tokyo Hands. Występował m.in. w Tokio, Melbourne, Berlinie, Hamburgu, Łotwie, Grecji i Antwerpii.



Trevor Reekers aka Kamiloto [NL]

soundcloud.com/kamiloto

Dwudziestosiedmioletni muzyk z Utrechtu, Trevor Reekers/Kamiloto, komponuje muzykę od piętnastego roku życia. Początkowo skupiony był na hiphopie, jednak jego zamiłowanie ewoluowało i od jakieś czasu tworzy melancholijną elektroniczną muzykę, utrzymującą się gdzieś pomiędzy odgłosami dzikiej natury a gatunkiem downtempo. Wciąż korzysta z nacechowanych hiphopem bitów, ale dziś jego muzyka jest oparta głównie na cyfrowych i analogowych syntezatorach, gitarach oraz samplach wokalnych. Aktualnie pracuje nad swoją debiutancką solową EPką, której premiera zapowiedziana jest na początek 2016 r.



PawelJanicki

Paweł Janicki [PL]

www.paweljanicki.jp

Niezależny twórca interaktywnych systemów audiowizualnych, instalacji i performansów. Zajmuje się estetyką microsound i kompozycją algorytmiczną. Studiował kulturoznawstwo w Uniwersytecie Wrocławskim. Współpracuje z Centrum Sztuki WRO jako kurator, kieruje również działem innowacji we WRO. Wykłada w Katedrze Intermediów ASP w Poznaniu. Swoje audiowizualne kompozycje kreowane za pomocą konsol do gier komputerowych zespół prezentował m.in. na Biennale Sztuki Mediów WRO, festiwalach Transmediale (Berlin), Ars Electronica (Linz), w Centre Georges Pompidou. Jest m.in. współtwórcą głośnego projektu Interaktywny Plac Zabaw. 



panGenerator / Piotr Barszczewski, Krzysztof Cybulski, Krzysztof Goliński, Jakub Koźniewski [PL]

pangenerator.com

Interdyscyplinarna grupa założona w 2011 roku w Warszawie, działająca w obszarze sztuki nowych mediów. Tworzą prace artystyczne i przedmioty użytkowe eksplorujące nowe znaczenia ekspresji i interakcji. Przekształcając bajty, bity i atomy tworzą innowacyjne obiekty angażujące zmysły odbiorców w galeriach, muzeach i podczas festiwali. Ich projekty zakreślają szeroki krąg od wielkoformatowych interaktywnych instalacji do osobliwych interface’ów muzycznych i niewielkich urządzeń technologicznych do noszenia. Brali udział w takich wydarzeniach, jak: Ars Electronica, Biennale Sztuki Mediów WRO, Łódź Desing, Millan Design Week, DMY. Działania grupy są regularnie opisywane m.in. przez WIRED, CreativeApplications, CDM Create Digital Music, Dezeen, Design boom.



Alessandra Leone aka Aikia [IT]

www.alessandraleone.com

Tworzy wizualizacje na żywo, animacje, klipy muzyczne oraz sztukę generatywną. Z wykształcenia grafik (animator), programista samouk. Alessandra jest mocno zafascynowana percepcją, świadomością i światem realnym. Wykorzystuje formy abstrakcyjne, aby wyrazić ich złożoność oraz przedstawia związki pomiędzy obrazem, dźwiękiem, wibracjami i rzeczywistością fizyczną tworząc rzeczy na pograniczu sztuki i nauki. Jedna z założycieli intermedialnego kolektywu Stratofyzika. Jest również częścią grup Femme Fraktale i female:pressure.visualpulse zajmujących się tworzeniem wizualizacji na żywo.



Heather Nicole aka Hen Lovely Bird [USA]

Tancerka, choreograf, muzyk (wokalistka, kurator, kolekcjonerka i DJ), aktorka teatralna, związany zarówno z występami fashion, jak i z muzyką i tańcem w wideoklipach. Jedna z założycieli intermedialnego kolektywu Stratofyzika.



Davic Nod [ES]

www.davicnod.com

Davic Nod, artysta multimedialnym z Barcelony, mieszkający w Berlinie, jest miłośnikiem mniej przyjaznych dźwięków elektroniki. Niedawno założył “Thalamus Lab” – wytwórnię skupioną na umożliwieniu społecznie kreatywnej współpracy z innymi muzykami przez internet. Projekt doprowadził go do kolaboracji z kilkoma kolektywami działającymi w dziedzinie muzyki cyfrowej, min. Harvestworks (NY), Niu (Barcelona) or Netlabelism (Ghent). Zebrał i opracował dźwięki od ponad 50 artystów z całego świata, tworząc kolekcję dźwięków, z których skomponował ścieżkę dźwiękową do Thæta.



Thomas Van Ta [ES]

thomasvanta.es

Thomas Van Ta to cyfrowe alter ego. Po zakończeniu studiów dotyczących nauki o środowisku na Uniwersytecie w Granadzie, swój pierwszy staż odbył w Item Media na stanowisku twórcy kreatywnego, następny w M-nus – wytwórni muzycznej związanej ze sceną techno – jako artysta wizualny. Aktualnie pracuje na stanowisku technologa kreatywnego w Pfadfinderei oraz w Stratofyzika jako programista kreatywny.



Dariusz Makaruk [PL]

www.makaruk.net

Producent muzyczny, wykonawca live electronics oraz autor instalacji interaktywnych. Jako muzyk współtworzy projekty zaliczane do czołówki polskiego jazzu m.in. specjalny projekt audiowizualny Michała Urbaniaka oraz performance koncertowo-filmowy z udziałem Tomasza Stańko, Mariusza Wilczyńskiego i Włodzimierza Kiniorskiego. Jako wykonawca współpracuje również od wielu lat z Tymonem Tymańskim. Jest wieloletnim członkiem Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej (PSeME) będącego oddziałem międzynarodowego stowarzyszenia CIME/ICEM należącego do UNESCO. Jest autorem muzyki teatralnej i filmowej. Współpracuje od 2008 r. z Teatrem Mabel Octobre (Francja) jako autor audiowizualnych systemów interaktywnych i teatralnych w oparciu o autorskie oprogramowanie tworzone na platformach Max/MSP, Jitter oraz Java. Realizuje również autorskie instalacje interaktywne oraz wielkoformatowe mappingi 3D. Występował w całej Polsce, a także na scenach festiwali w Indiach, Chinach, Anglii, Niemczech, Francji, Rumunii, Szwecji, Czechach oraz na Ukrainie.



Aleksander Janicki[PL]

www.alekjanicki.eu

Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Jest twórcą licznych instalacji multimedialnych, artystycznych akcji i działań parateatralnych, autorem scenografii i reżyserem spektakli plenerowych, gdzie stosował technologię mappingu, 3D, projekcje wielkoformatowe i interaktywne struktury generatywne. Jest autorem filmów eksperymentalnych z pogranicza wideo i instalacji oraz projekcji interaktywnych generowanych w czasie rzeczywistym (m.in. „Haiku” 2011 na Międzynarodowy Festiwal Audio Art, w Muzeum Sztuki Nowoczesnej MOCAK). Na zaproszenie Andrzeja Wajdy zaprojektował multimedialną wystawę dotyczącą historii PRL – SocLand w Nowej Hucie (2001) oraz wystawę z okazji wizyty Cesarza Japonii w Krakowie – Hiroshige multimedialnie CSiTJ Manggha (2002). Brał udział w licznych międzynarodowych prezentacjach sztuki polskiej. Był współautorem, we współpracy z Krzysztofem Ingardenem, Pawilonu Polskiego na EXPO 2005, gdzie prezentował też swoją semi-aktywną instalacją Echo. Jego prace pokazywane była na festiwalach m. innymi: Musica Polonica Nova, Ad Libitum, Warszawska Jesień, WRO. Jest wykładowcą na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na wydziale scenografii /Scenografia a nowe media/. Obecnie realizuje pionierski projekt meta-filmu internetowego opartego na strukturze filmu Dziga Wiertowa „Człowiek z Kamerą” z roku 1929 oraz wystawę w ramach Tatsuno Art Project 2014 w Japonii.



Rodrigo Guzmán Cázares aka ABDX [MEX]

www.abducto.tumblr.com

Artysta wizualny związany z eksperymentalną sceną audiowizualną, wywodzący się ze street art’u i estetyki cyfrowej w swoich pracach skupia się na rewizji nowoczesnego życia i percepcji czasu. Specjalizuje się w wizualizacji danych, animacji 2 i 3D, modyfikacji dźwięku, performansie audiowizualnym i programowaniu interaktywnych interfejsów graficznych. Zwycięzca Vj Torna LPM w Rzymie (2013) i VideoZone w Jaworznie (2013).



Dariusz Nowak[PL]

 

Urodził się w Krakowie, jednak większość dotychczasowego życia spędził w Japonii i Finlandii. W 2011 roku obronił tytuł licencjacki na wydziale Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, na specjalizacji film animowany. Obecnie studiuje na Wydziale Rzeźby na tejże uczelni. Jest aktywny w rożnych dziedzinach: grafika warsztatowa, film, projektowanie, rysunek, fotografia. Jednak szczególnie interesują go obecnie instalacje multimedialne i rzeźby interaktywne w kontekście technologii a relacji międzyludzkiej. W roku 2014 uzyskał Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia oraz Stypendium Rektora dla najlepszych studentów ASP w Krakowie.



Artur Oleś aka Chino[PL]

www.soundcloud.com/101chino

Pochodzący z Katowic producent, grafik i plakacista. Dzięki fascynacji minimalistyczną, surową analogową grafiką postanowił znaleźć jej odpowiednik w muzyce elektronicznej, z którą eksperymentuje od 1999 roku, czyli od czasu kiedy odkrył, że można ją programować za pomocą komputera. Jako wyznawca zasady „najtrudniejsze są najprostsze rozwiązania” zarówno w swoich projektach muzycznych, jak i graficznych osiąga zamierzone cele za pomocą jak najprostszych, a zarazem jak najintensywniejszych środków. Jest wyznawcą rolandowego soundu z lat 80. W trakcie swoich live’ów gra własną mutację acid house, chicago i detroit. Jego pierwsze wydawnictwo EARLY DAYS EP ukazało się w 2013 r. nakładem najstarszej polskiej oficyny wydającej płyty winylowe prowadzonej przez samego Jacka Sienkiewicza. Kolejna płyta DUCH EP ukazała się w drugiej połowie tego samego roku pod szyldem nowej polskiej wytwórni S1 Warsaw. Na krążku znalazły się również remixy Xamiga (Legowelt + Xosar) oraz Murphy Jax’a. Wystąpił m.in. na Unsound, Off Festival, Tauron Nowa Muzyka, Stary Dworzec Katovvice (w eksperymentalnym projekcie z Yosim Horikawą i Kubą Sojką). Razem z DJ OLIVIĄ współtworzy projekt RADAR.



Jan Dybała aka JD_Video [PL]

www.jandybala.com

VJ, projektant, twórca multimedialny – Absolwent Wydziału Artystycznego ASP w Katowicach. Dyplom pt. “Pejzaż audiowizualny” z wyróżnieniem obronił w 2009 roku w pracowni Intermediów. Współzałożyciel studia projektowego Atelier S10 w Mysłowicach. Od 2007 opracowuje autorskie metody generowania obrazu i dźwięku z wykorzystaniem analogowych i cyfrowych technologii. Współtworzył katowickie multimedialne projekty i zespoły RGBoy, Teleport Katowice, Elektronik Zoo, Larmo Soundsystem. Wizualizacje oraz autorskie prace audiowizualne prezentował m.in. na: Tauron Nowa Muzyka Festiwal 2008–2013, Off Festiwal 2007, Warsaw Electronic Festiwal 2009, Media Biennale WRO 2009, Vivisesja 2008, Poolloop Festival Zurych 2009, Moscow Biennale for Young Art 2010, Arsgrafia Katowice 20092011, Art+Bits Festiwal 2012.



AARPS [PL]

soundcloud.com/aarps

Producent związany z Biurem Dźwięku Katowice. Jego muzyka inspirowana jest eksperymentalną sceną syntezatorową oraz twórczością artystów poruszających się w gatunkach ambient oraz new age. W jego muzyce czuć wpływy klubowe, lecz formalnie nie stosuje ograniczeń. Gęste, syntezatorowe eskapady potrafią dezorientować słuchacza i wciągać go w hipnotyczną narrację pełną abstrakcyjnych, plastycznych form i nieoczekiwanych zwrotów akcji.



Olivia [PL]

www.soundcloud.com/olivia-ungaro

To wyznawczyni kultu płyt winylowych, aktywna na polskiej scenie elektronicznej od 10 lat solo oraz w duecie Chrono Bross, które współtworzy z bratem Kinzo Chrome. Słynie ze świetnej selekcji muzycznej i bardzo dobrej techniki grania. Jej sety zawsze zaskakują dużą odwagą i oryginalnością, najbardziej lubi surowe i mroczne brzmienie muzyki techno, kwasowość muzyki acid, głębię cosmic, prostotę electro i ciepło muzyki house. Grała na wielu znaczących festiwalach w Polsce i za granicą m.in. Unsound Festival i Nachtdigital. Na przestrzeni lat miała okazję supportować m.in. takie nazwiska jak Legowelt, Blawan, Xosar, Nick Hoppner, Pantha Du Prince, Jacek Sienkiewicz.



Pixelschubser [DE]

www.lichtinstallationen.com

Benjamin Jantzen przez 10 lat pracował jako artysta nowych mediów i VJ. Stworzył B-Seite – festiwal sztuki wizualnej i nowculture. W 2009 roku wspólnie z VJ R:A:U:L założył Lichtinstallationen.com – agencję kreatywną zajmującą się sztuką światła i nowych mediów. Benjamin Jantzen występował m.in. na Timewarp w Mannheim, Festis Instambul, Avit Kezmarok (Słowacja), Visual Berlin Festival Berlin, Urban Art Forms w Wiedniu, Loft Clu w Ludwigshafen, w legendarnym Rocker 33 w Stuttgarcie, Disco Zwei. Stał na jednej scenie z artystami muzyki elektronicznej takimi jak: Stephan Bodzin, Paul i Fritz Kalkbrenner, Monika Kruse, Aural Float, Andre Galluzzi, Nick Curly i wieloma innymi. Jantzen łączy audioreaktywne minimalistyczne monochromatyczną grafikę z animacją 3D i kompozycjami tworzonymi w Quartz Composer.



VJ Bankok [PL]

www.behance.net/temporaryspacedesign

VJ, członek krakowskiego duetu Temporary Stage Design, specjalizującego się w aranżacji przestrzeni scenicznej i eventowej, która, jak sami mówią: polega na nie tylko umiejętnym skomponowaniu świateł i doborze właściwych obrazów do projekcji, ale przede wszystkim nieskrępowanej wyobraźni, która w połączeniu ze świadomością technologiczną daje właściwy efekt. Realizował oprawę wizualną koncertów m.in. Krzysztofa Pendereckiego, Steve’a Reicha i Johnna Greenwooda.