warsztaty

MediaLab

MEDIA LAB

Pawilon Wyspiańskiego, Wszystkich Świętych 2 / sala konferencyjna / 1 piętro

Zajęcia prowadzone są w j. polskim.


1/ SWOBODA UŻYCIA. Otwarte zasoby i domena publiczna
Prowadzenie: Aleksandra Janus, Kamil Śliwowski (Centrum Cyfrowe)
15.10 | sobota | 10 zł | ilość miejsc ograniczona
15:00 – 19:00

Chcesz wykorzystywać otwarte zasoby w swoich działaniach twórczych i komercyjnych? Chcesz mieć pewność, że to, co znajdujesz w sieci można swobodnie i legalnie wykorzystywać i przetwarzać? Chcesz poznać mechanizmy i narzędzia umożliwiające dzielenie się efektami własnych działań w sposób otwarty? Ten warsztat to przystępne wprowadzenie do prawa autorskiego i otwartego licencjonowania oraz przystępny przewodnik po bezmiarze zasobów cyrkulujących w sieci. Dzięki niemu będziesz bez obaw korzystał(a) i przetwarzał(a) dostępne treści, będziesz potrafił(a) posługiwać się licencjami Creative Commons do własnych celów oraz będziesz wiedział(a), o czym należy pamiętać, jeśli chcesz zarabiać na domenie publicznej.


2/ BEZPIECZEŃSTWO W SIECI?
Prowadzenie: Kamil Śliwowski (Centrum Cyfrowe, Koalicja Otwartej Edukacji)
16.10 | niedziela | 10 zł | ilość miejsc ograniczona
15:00 – 19:00

Bezpieczeństwo w sieci nie należy do problemów, którymi organizacje i instytucje zajmują się na co dzień, mimo że coraz intensywniej wykorzystujemy Internet w naszej pracy. Coraz częściej jednak korzystamy do celów służbowych z prywatnego sprzętu, ważne dane przechowujemy w kieszenie w telefonie, komunikujemy się prywatne i zawodowo za pomoc narzędzi i serwisów, o których bezpieczeństwie wiemy nic lub niewiele.
Jak nie dać się zwariować, ograniczać zagrożenia i być przygotowanym na problemy? Nad tym będziemy pracować podczas warsztatu. Warsztat pozwoli Ci zrozumieć istniejące zagrożenia i metody samoobrony chroniące Twoje bezpieczeństwo i prywatność w sieci. Podczas warsztatu poruszymy takie zagadnienia, jak:

– najważniejsze zagrożenia dla naszego bezpieczeństwa i prywatności w sieci (i nie tylko)
– podstawy bezpieczeństwa podstawowych narzędzi (przeglądarka, smartphnone)
– przegląd metod zachowania prywatności w sieci
– bezpieczeństwo i kontrola nad treściami tworzonymi przez organizacje (prywatność, kontrola nad kanałami komunikacji publicznej jak media społecznościowe i prywatnej jak dyski sieciowe, dokumenty online)Centrum Cyfrowe to think-and-do-tank pracujący na rzecz zmiany społecznej i zwiększenia zaangażowania obywatelskiego przy wykorzystaniu potencjału narzędzi cyfrowych oraz modeli współpracy opartych na dzieleniu się zasobami i wiedzą. Zrzesza ekspertów zajmujących się budową społeczeństwa cyfrowego w Polsce i stanowi miejsce debaty nad jego rozwojem, oraz będzie aktywnie budować jego elementy.

Aleksandra Janus – antropolożka, badaczka, specjalistka ds. otwartości w instytucjach kultury w Centrum Cyfrowym, kuratorka i współautorka projektu Laboratorium muzeum. Wspólnie z zespołem Centrum Cyfrowego pomaga instytucjom kultury korzystać z potencjału technologii poprzez wdrażanie nowych, otwartych modeli dzielenia się zasobami. Prowadzi badania publiczności instytucji kultury, specjalizuje się w badaniu doświadczenia zwiedzających w muzeach. Współpracuje z instytucjami poszukującymi efektywnych sposobów angażowania publiczności.

Kamil Śliwowski – animator i trener edukacji medialnej, przewodniczący Koalicji Otwartej Edukacji, zaangażowany w projekt Creative Commons Polska, współpracownik Fundacji Panoptykon. wykłada na Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Po pracy prowadzi serwis o otwartych zasobach w sieci www.otwartezasoby.pl.