warsztaty

MediaLab

Media lab, czyli warsztaty umożliwiające uczenie się i wspólną pracę osób o różnych umiejętnościach nad projektami wykorzystującymi nowe media i technologie. Podczas zajęć znani artyści i akademicy z Polski i z zagranicy zapoznają uczestników z możliwościami programów, narzędzi i technik cyfrowych mediów, rozwijających się poza głównym obiegiem i nie wymagające specjalistycznej wiedzy.


1/ Druk 3D – od projektu do obiektu
10 października 2015 (sobota), 12:00 – 15:30
Warsztaty przeznaczone dla osób początkujących. Aby wziąć udział w warsztacie nie trzeba mieć wcześniejszych doświadczeń z drukiem 3D ani z wymienionym programem.
Uczestnicy podczas zajęć zapoznają się z technologiami druku 3D i ich możliwościami oraz z problemami podczas projektowania pod druk 3D. Poznają obsługę programu TinkerCad i stworzą przykładowy model.
PROWADZĄCY: Tomasz Cieszyński – Absolwent AGH kierunku mechatronika. Drukiem 3D zajmuje się od kilku lat. Sam buduje drukarki 3D i projektuje modele do wydrukowania. Interesuje się innowacyjnymi technologiami oraz konstruowaniem maszyn i mechanizmów. Prowadzi szkolenia i wykłady dotyczące różnych zagadnień związanych z drukiem 3D. Na co dzień pracuje w firmie zajmującej się konstruowaniem przemysłowych drukarek 3D.


2/ Project X[enakis] – związki form przestrzennych z audiosferą (Iannix i MaxMSP)
cz.1: 10 października 2015 (sobota), 16:00 – 19:00
cz.2: 11 października 2015 (niedziela), 16:00 – 19:00
2-dniowy intensywny warsztat pracy w programie Iannix i środowisku MaxMSP przeznaczony dla osób początkujących. Aby wziąć udział w warsztacie nie trzeba mieć wcześniejszych doświadczeń z wymienionymi programami – rozpoczniemy naukę od podstaw. Warsztat będzie miał charakter praktyczny: uczestnicy będą pod okiem prowadzącego ćwiczyć pracę w obu programach, przechodząc płynnie od nauki podstawowych technik i obsługi programów do kreacji własnych prostych projektów.
Warsztat skoncentrowany będzie na wspólnych strategiach sztuk wizualnych i kompozycji muzycznej. Od strony praktycznej warsztat będzie polegał na pracy z techniką konstruowania partytur autorstwa Xenakisa (graficzne partytury w systemie UPIC), które to partytury – tak jak w przypadku jego prac – zarazem stawały się formami przestrzennymi (jak pawilon Philipsa podczas Expo 58 zaprojektowany wspólnie przez Le Corbusiera i Xenakisa uzupełniony kompozycją “Μεταστάσεις” autorstwa Xenakisa).
Uczestnicy warsztatów pracować będą głównie w programie Iannix (http://iannix.org) i środowisku MaxMSP (http://cycling74.com). Warsztat jest przeznaczony w szczególności dla osób badających związki form przestrzennych z audiosferą, ale także dla wszystkich, którzy zajmują się eksperymentami audiowizualnymi i muzycznymi w dowolnej estetyce i chcieliby poszerzyć zakres znanych sobie technik i zabiegów. Pawilon Wyspiańskiego, Wszystkich Świętych 2 / sala konferencyjna / 1 piętro Zajęcia prowadzone są w j. polskim. Uwaga: Ilość miejsc ograniczona, obowiązuje kolejność zapisów. Zgłoszenia (imię, nazwisko, nr labu) należy wysyłać pod adres: medialab@patchlab.pl
Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z następującymi grupami zagadnień:

  • zagadnienia związane z kompozycją muzyczną przy wykorzystaniu narzędzi do konstruowania partytur graficznych (Iannix);
  • konstruowanie instrumentów i procesorów audio w środowiskach audiowizualnych (MaxMSP);
  • konstruowanie interfejsów dla niekanonicznych digitalnych technik przetwarzania dźwięku i kompozycji muzycznej;
  • zagadnienia związane z komunikacją pomiędzy różnymi programami i środowiskami programistycznymi wykorzystywanymi na potrzeby kompozycji muzycznej i wykonawstwa (MIDI, OpenSound Control).

PROWADZĄCY: Paweł Janicki – twórca interaktywnych systemów audiowizualnych, instalacji i performansów. Zajmuje się estetyką microsound i kompozycją algorytmiczną. Studiował kulturoznawstwo w Uniwersytecie Wrocławskim. Współpracuje z Centrum Sztuki WRO jako kurator, kieruje również działem innowacji we WRO. Wykłada w Katedrze Intermediów ASP w Poznaniu. Swoje audiowizualne kompozycje kreowane za pomocą konsol do gier komputerowych zespół prezentował m.in. na Biennale Sztuki Mediów WRO, festiwalach Transmediale (Berlin), Ars Electronica (Linz), w Centre Georges Pompidou. Jest m.in. współtwórcą głośnego projektu Interaktywny Plac Zabaw.