projekt specjalny – Jacaszek & Nohlab live

Małopolski Ogród Sztuki | Sala Widowiskowa
26.10.2017, 20:00

Do specjalnego projektu, który zawsze jest wyjątkowym wydarzeniem festiwalu został w tym roku zaproszony Michał Jacaszek – ceniony polski artysta dźwiękowy, producent muzyczny, autor eksperymentalnej muzyki elektroakustycznej i filmowej. Projekt zostanie przygotowany wspólnie z warszawskim artystą dźwięku Vasen Piparjuuri związanym z WEF oraz tureckim zespołem artystów nowych mediów NOHlab&NOS, laureatem wielu nagród, m.in. Honorary Mention from Prix Ars Electronica Computer Animation/Film/VFX. Ten wyjątkowy kwartet zaprezentuje premierowy koncert audiowizualny, w którym dźwięk jest przygotowany specjalnie na tegoroczną edycję festiwalu Patchlab.

Michał Jacaszek [PL] – kompozytor i producent muzyki elektroakustycznej, łączącej dźwięki preparowane elektronicznie z żywym instrumentarium. Ma na swoim koncie cztery autorskie albumy, ilustracje muzyczne do poezji i prozy, muzykę teatralną i filmową, słuchowiska. Jest jednym z kuratorów Festiwalu C3 /Club Contemporary Classical/. Członek Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej. Mieszka w Gdańsku. W swojej twórczości łączy muzykę elektroniczną z brzmieniem klasycznych instrumentów. W 2014 roku wraz z zespołem Kwartludium wydał też płytę “Catalogue des arbres”, która jest przetworzeniem i własną interpretacją dźwięków natury. Zajmuje się też muzycznym ilustrowaniem poezji, współpracuje z artystami nowych mediów. Jest nagradzanym twórcą muzyki filmowej, stworzył ścieżki dźwiękowe między innymi do “Sali samobójców” Jana Komasy czy “There is no others there is only us” Marca Silvera. Ma na koncie cztery albumy autorskie. Koncertował na znaczących festiwalach w Polsce i za granicą, m.in. Unsound New York, Mutek w Kanadzie.

NOHlab & NOS [TR] – studio założone przez Candaşa Şişmana, Deniza Kadera oraz Osmana Kos tworzące interdyscyplinarne dzieła z zakresu sztuki, designu i technologii. Wraz z Osmanem Koç, specjalizującym się w kreatywnym kodowaniu, stworzyli NOS – platformę analizującą dźwięk w czasie rzeczywistym i wykorzystującą te dane jako parametr do obliczeń wizualnych, które powodują, że dźwięk i obraz tworzą zsynchronizowaną całość. Wspólnie tworzą interdyscyplinarne projekty na styku sztuki, designu i technologii, dotykając wielu różnych dziedzin cybernetyki, sztucznej inteligencji czy gier, łącząc rzeczywistość fizyczną i cyfrową równocześnie badając relacje między technologią i sztuką. Studio NOHLab produkuje projekty, w których związek człowieka i technologii może być odbierany na wiele sposobów. Ich prace były nagradzane m.in. na ARS Electronica i Japan Media Arts Festival. Współpracowali z takimi markami i instytucjami jak Chanel, Pink Floyd, Audi, Nike, IKSV and Scriabin museum.

Vasen Piparjuuri [PL] – od początku swej działalności scenicznej związany z Warsaw Electronic Festival, Fundacją Sztuka i Technologia i OssoPublisher. Z jednej strony zafascynowany emocjonalnym wymiarem utworów muzycznych, z drugiej strony ich obiektywną, formalną strukturą. Tworzy zróżnicowaną formę muzyczną, porusza się między stylistykami IDM, drill&clik a elektroniką eksperymentalną. Grał między innymi na na WEF Events, The placard Headphone Festival (Unsound session), WRO Art Biennale, Porous4/The Sound Lab w Chinach, CHoP 2016 w Chinach.