spektakl interaktywny

Spektakl interaktywny THÆTA

Spektakl interkatywny THÆTA jest oparty na symbiozie tańca współczesnego z technologią. Koncept zanużony jest w sferze podświadomości i ego – ciemnych i jasnych aspektów jaźni oraz tych na krawędzi świadomego ja: złudzeń przedsennych, powidoków, wizji wielowymiarowych obiektów geometrycznych, omamów słuchowych, ale przede wszystkim stanów liminalnych, takich jak hipnagogia, czyli zjawiska fizjologicznego występującego przed zaśnięciem, charakteryzującego się występowaniem wyrazistych wyobrażeń wzrokowych, słuchowych czy kinestetycznych. Artyści łączą interaktywnie ze sobą dynamikę ciała, doznania słuchowe i wizualne.

W spektaklu użyte są sensory ruchu – specjalnie zaprojektowane prototypy urządzeń elektronicznych do noszenia oparte o Arduino Fio oraz moduł x-bee. Kompozycja dźwięku zbudowana jest pierwotnie z przestrzennych abstrakcji i noisowych brzmień, które przeobrażają się w pewnym momencie w rytmiczny motyw prowadzący. Dane pobierane z czujników ruchu są przetwarzane w procesie syntezy dźwięku, mając bezpośredni wpływ również na obraz, poddawany geometrycznej transformacji. Sonifikacja obrazów i ruchu w połączeniu z dysharmonijnymi brzmieniami tworzy wrażenia porównywalne do stanu hipnozy – artyści łączą ze sobą wszystkie te elementy na scenie tworząc spójną konstelację podczas widowiska. Spektakl THÆTA jest trzecią częścią trylogii StratoFyzika’s Shadows.

STRATOFYZIKA [DE/IT/CZ/USA]

www.stratofyzika.com

Berlińska interdyscyplinarna grupa artystyczna kreująca interaktywne audiowizualne spektakle, powstała poprzez starcie trzech różnych osobowości o odrębnym tle kulturowym. Kolektyw ten został stworzony w oparciu o trzy różne pola działalności artystycznej – dźwięk, animację i taniec. Aikia (Alessandra Leone) z Włoch, Lenka Kočišová (Akkamiau) z Czech i Heather Nicole (Hen Lovely Bird) z USA, spotkali się po raz pierwszy w 2012 roku rozpoczynając swoją współpracę. Każdy z trzech artystów reprezentuje jedną „warstwę” (strato) naszego kompleksowego postrzegania: audio, warstwę wizualną i warstwę ruchową. Korzystają oni z praw fizyki (fyzika) jako metaforycznego sposobu wyjaśniania stanów materialnych ze sfery wyobraźni, emocji i ducha. Wielowarstwowy proces, który odzwierciedla procesy poznawcze umysłu i sposoby gromadzenia zdarzeń w życiu jako narzędzie poznania i orientacji. Grupa często zaprasza do współpracy artystów rozwijając projekty technologicznie.

Hen Lovely Bird / reżyseria, choreografia /

Alessandra Leone / reżyseria, wizualizacje / www.alessandraleone.com

Davic Nod / muzyka i dżwięki / www.davicnod.com

Thomas Van Ta / programowanie i kodowanie / www.thomasvanta.es

Giovanni-Marco Zaccaria / projekt sensorów do noszenia

Jeanette Bruneau Rossow / kostiumy / www.treches.com

Juan Cristobal Ribes / mastering dźwięku / www.balanceaudiomastering.com

Xperimental Sound Lab / współpraca / www.thalamuslab.com/xsl/