warsztaty
MEDIA LAB w Pawilonie Wyspiańskiego
Media lab, czyli warsztaty umożliwiające uczenie się i wspólną pracę osób o różnych umiejętnościach nad projektami wykorzystującymi nowe media i technologie. Podczas zajęć znani artyści i akademicy z Polski i z zagranicy zapoznają uczestników z możliwościami programów, narzędzi i technik cyfrowych mediów, rozwijających się poza głównym obiegiem i nie wymagające specjalistycznej wiedzy.
1// Kreatywne kodowanie na potrzeby widowiska audiowizualnego,
czyli wprowadzenie do programu Touch Designer
prow. Daan Kars
W trakcie tych warsztatów zdobyć można było wiedzę dotyczącą TouchDesigner – platformy do tworzenia projektów wizualnych, przyznaczonej szczególnie dla współpracy z multimediami.
Uczestnicy na początku zapoznali się z interfejsem oraz narzędziami programu. Wyjaśniono różnice pomiędzy CHOP, SOP, DAT, MAT oraz TOP i opowiemy, jak ich używać w praktyce. Aby lepiej zrozumieć działania podstawowych narzędzi TouchDesigner uczestnicy zobaczyli projekty w pełni pokazujące możliwości oprogramowania. Przykłady dotyczyły takich tematów, jak modelowanie, renderowanie oraz interaktywność.
Wymagania techniczne:
- Windows 7, Windows 8
- NVIDIA Geforce 8000 lub najnowsza karta graficzna Quadro (karty Quadro NVS są nieodpowiednie)
- AMD Radeon HD 6000 lub najnowsza karta AMD FirePro
- Minimum 512MB GPU pamięci oraz najnowsze stereowniki graficzne
- program do pobrania tutaj: https://www.derivative.ca/088/Downloads
2// Zostań VJ’em, czyli sekrety edycji materiału audiowizualnego
w programach Resolume Arena i Modul8
prow. Andrea Familari Fax
Podczas tych zajęć skupiono się na interaktywnej relacji pomiędzy dźwiękiem i obrazem. Uczestnicy dowiedzieli się jak odpowiednio połączyć te dwa światy, aby stworzyć nową audiowizualną jakość. Zaczęto od analizy dźwięku na różnych częstotliwościach, a skończono na kreacji interaktywnego wideo mappingu przy użyciu oprogramowania Resolume Arena (Win/Mac) i Modul8 (Mac).
Wymagania: zainstalowane oprogramowanie (wersje demo do pobrania z podanych stron):
- Resolume Arena (http://resolume.com/download/)
- Mac users: Modul8 (http://www.modul8.ch/demo_download/)
- Adobe After Effect (opcjonalnie)
Uczestnicy warsztatów otrzymali kupon rabatowy upoważniający do zniżki 10% przy zakupie licencji programu Resolume u oficjalnego dystrybutora Resolume na Polskę – firmy Mediam.
3// Tworzenie “świetlnych form ożywionych” w VVVV
prow. Rodrigo Guzmán Cázares aka ABDX [MEX]
Podczas tych warsztatów połączono świat fizyczny z cyfrowym, który domaga się emocjonalnej interakcji widza i wprowadza iluzję inteligentnego życia. Skoncentrowano się na rozwijaniu interaktywnych animacji kreujących wrażenie ożywionego świata, który reaguje na kontakt z człowiekiem. Interakcja z animacją tworzyła wrażenie komunikacji ze sztucznym żyjącym środowiskiem.
Zajęcia skierowane były do grafików, ilustratorów i artystów wizualnych. Celem było zapoznanie się ze współdziałaniem i mieszaniem technik ilustracyjnych z programowaniem, tak aby wypracować ich własne wzory zachowań i koncepcje dla form wizualnych.
Zakres tematyczny warsztatów:
Instalacja i konfiguracja interfejsu VVVV oraz użycie narzędzi
Rysowanie, ilustrowanie i animacja
Interaktywność animacji (urządzenia Kinect, kamery, zachowania animacji)
Techniki projekcji mappingu
Renderowanie grafiki 3D w czasie rzeczywistym
Interaktywna ruchoma grafika
Techniki projekcji mappingowych 2D/3D
Computer Vision Interaction
Wymagania techniczne:
- Komputer z Windows
- PC Windows 7 albo 8
- Mac Windows 7 (Boot Camp)